The ultrasonic nozzle vibration machine uses the principle of ultrasonic mechanical vibration to make the welding horn and the injection molded parts in contact with high-frequency vibration tens of thousands of times per second to separate the nozzle of the flow channel. At present, it is widely used in various decorative zinc die-casting products, such as furniture accessories, architectural decoration, bathroom accessories, auto parts, lighting parts, toys, tie clips, belt buckles, various metal buckles and other zinc alloy products.
The injection molding runner is also called soup port, gate, plastic port, material port, feed port, etc., which refers to the part where the frame and the product are formed during injection molding of plastic parts. Compared with the plastic parts as a whole, it belongs to The part with the smallest and shortest cross-section in the plastic pouring system is also the inlet and outlet for the flow of thermalized liquid plastic or metal materials.
Generally, the specific position of the connection between the flow channel and the product should not be too wide or too thick. It is designed to be a steep-change structure, and the specific position of the flow channel is suddenly changed from a thicker specific position to a thinner and thinner structural feature, or an inverted triangle type, which is connected to the specific position. The smaller the better; the main point of the shock drop is that the gate should be thin and there should be a stress node, that is, there is a place where the thickness changes greatly in the right place

| Power | 2000W/2600W |
| Frequency | 20KHZ/15KHZ |
| Voltage | AC220v/50hz |
| Generator circuit | Automatic frequency searching generator |
| Size | 820X551 X 905mm |
| Cooling mode | Air cooling |
| mateial | Ultrasonic vibration drop machine for injection runner |
| Weight | 50kg |
| horn metarial | 7075Al |
| language | cn/en |

Packing&Shipping:
Shipping Port:Shanghai
Shipping Term:by air,by ocean .
Leading Time:Quick production leading time and fast delivery.Usually 7-20-days

1. What's the warranty of your Ultrasonic vibration drop machine for injection runner?
One year Warranty with none human damage.
In this period factory, will responsible for repair fix it for free or the factory will send the new parts to the customer instead of the broken parts for free. After warranty time, the factory will repair fix it or send the new parts on the cost price.
2. How can I get your price and catalog?
Please E-mail us or call us to give your contact information(your name, email address, company name, and website)
3. Can we agent your spin welding machines in our country or city?
Of course. We are looking for a sole agent in the country who has the willingness to cooperate with us for a long business term.
4. How about payment?
100%T/T in advance for small orders;50%T/T in advance as a deposit;50%T/T paid before shipment.
5. Do you provide samples? is it free or extra?
Yes, we could offer the sample and it's not free.
6. could you make it according to our special requirements?

