We provide high-efficiency ultrasonic welding machines for plastic bucket covers and spout lids, ensuring strong, precise, and automated welding solutions for various industries.
Ultrasonic welding machine function :EVA plastic bucket welded on pp plastic barrel cover

Machine Specifications:
| Function | Specification |
| Power | 3.2KW |
| Frequency | 15khz |
| voltage | 220v/50hz |
| Cylinder stroke | 75mm |
| Operation model | Manual / Auto |
| rack structure | round column |
| ultrasonic horn | customize |
| Generator circuit | automatic frequency searching generator |
| Cooling mode | air cooling |
| Driving mode | pneumatic |
| Output time | 0.01-9.99 |
| work table | 355*350mm |
| Overall size | 600*380*1000mm |
| Safety Features | Emergency Stop Button, Overload Protection |
| Weight | 80kg |
| Control mode | 485 communication
|



Digital ultrasonic generator, easy to use, with fault warning function


OPeration video