
Specifications:
| Function | Specification |
| Power | 2600W |
| Frequency | 15khz |
| voltage | 220v/50hz |
| Cylinder stroke | 75mm |
| Operation model | Manual / Auto |
| ultrasonic horn Weld diameter | φ180,φ150,φ105 |
| Generator circuit | automatic frequency searching generator |
| Cooling mode | air cooling |
| Driving mode | pneumatic |
| Output time | 0.01-9.99 |
| Overall size | 700*400*1000mm |
| Generator size | 380*280*120mm |
| Weight | 85kg |
| Control mode | 485 communication |
Describe
Ultrasonic welding is adopted to weld the PP filter cloth and PP polyurethane plastic ring together (PE cloth and PE plastic ring). The circular arc of the standard plastic ring with a diameter of 180 needs to be welded into a whole circle six times. For liquid filter bags of different models and sizes, we make different molds to realize multi-purpose of one machine and save investment cost.
Advantage:
Low cost , quick welding horn changing , minimum the operating cost , good matching between welding horn and transducer , high precision , which ensure the good sealing of liquid filterbags.


Packing&Shipping:
Shipping Port:Shanghai
Shipping Term:by air,by ocean .
Leading Time:Quick production leading time and fast delivery.Usually 7-20-days

Payment:
When you decide to buy Ultrasonic accessories and welding Liquid filter bag machine , we support four different payment methods for you to choose

More filter bag making machine technical questions ,kindly email us ,liquid filter bag welding video
FAQ
1. What's the warranty of your ultrasonic spin welding machines?
One year Warranty with none human damage.
In this period factory, will responsible for repair fix it for free or the factory will send the new parts to the customer instead of the broken parts for free. After warranty time, the factory will repair fix it or send the new parts on the cost price.
2. How can I get your price and catalog?
Please E-mail us or call us to give your contact information(your name, email address, company name, and website)
3. Can we agent your spin welding machines in our country or city?
Of course. We are looking for a sole agent in the country who has the willingness to cooperate with us for a long business term.
4. How about payment?
100%T/T in advance for small orders;50%T/T in advance as a deposit;50%T/T paid before shipment.
5. Do you provide samples? is it free or extra?
Yes, we could offer the sample and it's not free.
6. could you make it according to our special requirements?
Of course, we can do that. Please tell us your idea or your application.

